Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
     

 Hlavy - Vlastimila Tesky v českobudějovické Galerii Hrozen 

Datum vydání: 18. 4. 2019

Českobudějovická Galerie Hrozen zve od 24. dubna 2019 na výstavu Hlavy, jejímž autorem je designer, architekt a pedagog Vlastimil Teska. Výstava je prezentací části volné grafické tvorby autora a je doplněna designovými objekty-sochami.

Vlastimil Teska (1945) žije a pracuje v Písku, střídavě také v Praze a v Chobotě u Blatné. Působí jako designer, architekt a od r. 1999 také jako pedagog na Vyšší odborné škole restaurátorské v Písku. Do roku 1990 pracoval jako šéfdesigner v nábytkářském podniku Hikor Písek. Za svoji práci získal řadu návrhářských prestižních ocenění. Navrhuje a realizuje také obytné i pracovní interiéry.

V. Teska je autorem více než 250 interiérových objektů – solitérů, převážně židlí, křesel, komod, stolů a stolků. Jeho díla jsou spíše dřevěné sochy s vynikajícími užitnými vlastnostmi zajímavých tvarů, s perfektně pojednaným povrchem i řemeslným zpracováním. Volná tvorba včetně např. šperků, reliéfů či plastik, a v neposlední řadě i díla grafická, nezapřou autorovu bohatou zkušenost s technologiemi a vypěstované vysoké nároky na kvalitu zpracování. Na těchto zásadách vystavěl svůj osobitý výtvarný projev.

Tvorba Vlastimila Tesky byla k vidění na řadě výstav a je zastoupena ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, v Moravské galerii v Brně a v soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

Majitel Galerie Hrozen grafik Václav Johanus zná tvorbu V. Tesky již řadu let: „Léta jsem spolupracoval s časopisem Domov, a téměř pravidelně jsem se tam setkával s ukázkami prací Vlastimila Tesky. Jeho největší stopa, nejenom v rámci regionu, je ze 70. a 80. let minulého století, kdy byl hlavním designérem písecké firmy Hikor, ale samozřejmě znám i jeho výtvarné přesahy mimo nábytkovou tvorbu. Oceňuji jeho nápady, precizní zpracování i nezbytné nasazení pro různé výtvarné discipliny. Galerie Hrozen od počátku svého již dvacetiletého působení dává každoročně prostor i významnému jihočeskému autorovi, a tato výstava grafiky Vlastimila Tesky je toho důkazem.“

Aktuální výstavě V. Tesky v Galerii Hrozen dominuje cyklus Hlavy. A ačkoli se autor po celý profesní život realizoval především v nábytkovém designu, objektech a dřevěném šperku, hledaje a nalézaje „výtvarno“, tak některé obory postupně opustil, a jiné jej zcela pohltily, což je právě případ portrétů v grafické technice mezzotinta. „Jsou to portréty přátel, kamarádů nebo známých, kteří sehráli v mém životě roli někdy zásadní, někdy epizodní, které mám rád a kterých si vážím,“ zve Vlastimil Teska na svoji novou výstavu v českobudějovické Galerii Hrozen. Zahájena bude ve středu 24. dubna v 17 hodin a potrvá do poloviny května 2019.

Objekty

Příslušné akce

  • st 24.4.2019 - út 14.5.2019
Hlavy Vlastimila Tesky
Galerie Hrozen (České Budějovice)