Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
     
Hlavní stránka » Historie města

 Historie města 

Přemysl Otakar II.

V roce 1265 český král Přemysl Otakar II. založil na soutoku řek Malše a Vltavy město České Budějovice. Půdorysný plán nově vznikajícího města geniálně vyměřil zvíkovský purkrabí Hirzo, kdy na čtvercové náměstí o rozloze 133 x 137 m šachovnicově navazuje síť ulic. Vznikly dva chrámy a řada měšťanských domů kolem náměstí včetně radnice. Celé město obepínaly hradby s hradebními věžemi a třemi městskými branami.

Hned po svém vzniku se Č.Budějovice staly mocenskou i hospodářskou metropolí jihu Čech a oporou královské moci. Jeho výsady posílil ve 14. století král Karel IV. a město bylo střediskem obchodu a řemesel. České Budějovice bohatly také z těžby stříbra a ražby mincí v nedaleké obci Rudolfov.

Opevněné město stálo stranou tlaku husitů a jeho hospodářský rozmach poškodila až třicetiletá válka a v druhé polovině 17. století rozsáhlý požár. Obnova města pokračovala po desetiletí v barokním slohu a změnila jeho architektonický ráz. Vyrostla zde řada církevních staveb a institucí, např. biskupství, ale také světské stavby.

Průmyslový rozvoj v 19. století znamenal mnoho změn v oblasti dopravy a výroby. V roce 1832 vyjel z Č.Budějovic do Lince první vůz koněspřežní železnice, která byla první na evropském kontinentě. Dále byla založena tužkárna, smaltovna, tabačka a pivovary. Naštěstí průmyslový rozvoj nezničil historické jádro města.

Dvacáté století přineslo dalekosáhlé změny ve všech oblastech života. Najdeme zde mnohé příklady moderní architektury 20. a 30. let. Počet obyvatel se koncem 20. stol. přiblížil k hranici 100 tisíc. Město je sídlem Jihočeské univerzity, mnoha odborných škol, vědeckých ústavů, čtyřsouborového Jihočeského divadla, Jihočeského muzea a dalších soukromých muzeí a galerií.

Z významných podniků jmenujme pivovary Budějovický Budvar a Samson, mlékárny Madeta, tužkárny Koh-i-Noor Hardmuth a Gama, strojírny Robert Bosch a Motor Jikov.

Po otevření hranic nastal veliký boom v cestovním ruchu a i pro návštěvníky máme co nabídnout. Nejsou to jen významné památky ve městě, ale i kulturní a sportovní vyžití, možnosti nákupů. A to celé můžeme korunovat dobrým jídlem a pohárem oroseného piva v příjemné restauraci. Na své si přijdou i milovníci přírody. Č.Budějovice jsou obklopeny malebnou krajinou rybníků, řek, lesů a pahorků Blanského lesa a Novohradských hor, do které jsou zasazeny architektonické skvosty jako zámek Hluboká a obec Holašovice zařazená do dědictví Unesco svými stavbami selského baroka, stejně tak jako 20 km vzdálený Český Krumlov. Nemáte chuť vydat se na výlet?

České Budějovice jsou město přátelské a pohostinné. Přijeďte se přesvědčit.