Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
     
Hlavní stránka » Doprava a parkování

 Doprava a parkování 

Do města autem

Městem prochází tři mezinárodní silnice. Z Prahy zamíříte po E55 a pokračovat můžete až do Lince. Z plzeňského směru vás přivede E49. Další hlavní trasa je po E551 z Humpolce. V současné době finišuje stavba dálnice D3. Ta značně urychlí cestu z Prahy a pokračovat pak má jako R3 z Velešína do Lince.

Do města vlakem

Železniční doprava má ve městě dlouholetou tradici. V roce 1832 se stalo výchozím bodem koněspřežné dráhy do Lince. Cesta tehdy trvala celý den a cestovalo se tak bezmála padesát let. Poté byla dráha přebudována na tradiční železniční trať. V současné době se po trati 220, která je součástí IV. tranzitního železničního koridoru z Německa přes Prahu do Rakouska, dostanete z Prahy za dvě a půl hodiny. Rychlíky jezdí v hodinovém taktu. Po železnici se dopravíte do města i z Rakouska po trati 224 ze Summerau či trati 199 z Gmundu a Českých Velenic. Šumavu spojuje trať 194. Město disponuje zmodernizovaným hlavním vlakovým nádražím.

Do města letecky

Budějovice bude možné v budoucnu navštívit i letecky. Jihočeské letiště České Budějovice v Plané se rozvíjí, aktuálně má status „Veřejné vnitrostátní letiště“ a „Neveřejné mezinárodní letiště“ kategorie 4C, pro lety za viditelnosti (VFR) ve dne. Hlavním centrem leteckého sportu v jižních Čechách je deset kilometrů vzdálené letiště Hosín.

Do města a po městě autobusem

Autobusovou meziměstskou dopravu zajišťuje široká síť pravidelných dálkových i regionálních linek. Ty vyjíždějí z moderního neobvyklého autobusového nádraží, které je umístěné na střeše multifunkčního komplexu Mercury Center v Nádražní ulici. Město je pokryto hustou sítí autobusových zastávek.

Po městě městskou dopravou

Po samotné metropoli se můžete pohodlně přepravovat městskou hromadnou dopravou. Autobusové a trolejbusové linky místního Dopravního podniku města České Budějovice vás odvezou do všech městských i příměstských částí. Časovou efektivitu zaručuje vybudovaný preferenční BUS pruh.

Parkování ve městě

Město nabízí množství parkovacích ploch pro osobní vozidla i autobusy. Dohled nad parkováním vykonává Dopravní podnik města - více zde.